Budowa pompy zebatej

Pompa to gatunek maszyny roboczej, w której energia silnika napędowego odkłada się na przenoszenie cieczy z poziomu niższego na znaczniejszy. Poprzedniczką pomp wirowych, które znajdują użycie w technice, jest pompa tłokowa - rodzaj pompy wyporowej, wykorzystującej tłok unoszący się ruchem posuwisto istotnym w walcu. Typowa pompa zbudowana jest przede każdym z komory, tłoku oraz nurnika napędzanego tłoczyskiem.

I chociaż przedstawia się niewielką wydajnością oraz zobowiązuje się z sporymi kosztami eksploatacyjnymi, wtedy ma wyjątkowe możliwości tłoczenia cieczy o bardzo ważnej lepkości, jak i cieczy lotnych oraz zawiesin ciała stałego. Do zalet takich pomp można jeszcze zaliczyć efektywniejsze wykorzystanie energii, pochodzące z wysokich możliwości zmian obciążeń, i stała wydajność (pracuje 24h na dobę) i brak konieczności zalewania (funkcjonują na "sucho").

Takie pompy doskonale sprawdzają się między innymi w planach odwadniania igłofiltrami, jakie są obecnie często używane jako metoda obniżania poziomu wody gruntowej. Igłofiltrowanie jest dziś planowane teraz na stanie projektowania tworzenia kosztorysu inwestycji. Jest wydajnym systemem przy czasowym osuszaniu wykopów budowlanych.

Zapotrzebowanie na nieszablonowe rozwiązania w obrębie odwadniania terenu ciągle jest także wymaga wykorzystywania pomp o największej klas, co skutecznie chroni i zapewnia przed niechcianą wodą. Warto wcześniej rozeznać się w niniejszym, jakiej pompy będziemy chcieć, żeby w sumie świadomie zdecydować się lub na pompę zasilaną silnikiem elektrycznym, albo zasilaną silnikiem spalinowym.