Choinka chilijska

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka a wyjątkowego sposobu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest sprawa choinki i dlaczego istnieje oczywiście istotna w świątecznej tradycji?

Jest znacznie teorii, które wspominają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednak w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie sprowadzając się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się mężczyzny z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na wszelki świat. Można to powiedzieć, że obecnie nie ale w Polsce, lecz i również kolejnych krajach Europy zaś w Ameryce na ogromna przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na odległości ostatnich 30 lat można zauważyć dużą nowość w popularności choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które zamierzały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów i kolorów świątecznych ozdób jest mocna do określenia, lecz w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak wszyscy, doświadczała kolei w klasie trendów traktujących jej przystrajania. Aczkolwiek nie poprawiłoby się to, iż od czasu ubrania ważnej w treści choinki przez Luthera, sposób tenże bardzo dokładnie zakorzenił się w klasie świątecznej i korzystajmy szansę, że nieprędko przeminie.