Oswietlenie awaryjne na klatce schodowej

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają bardzo poważną pozycję w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni stać trwale okaleczeni, a nawet że stać zagrożone ich istnienie. W czasie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zakończą się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w ostatnich instytucjach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal wcale nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dają się one na nowe typy, ale zadaniem każdego spośród nich stanowi zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez pewien moment po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie lecz w sektorze ale ponadto w pokojach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w porządku codziennej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do momentu wyczerpania się baterii światło jest włączone. System opraw ma nie pewne wady, którymi jest kierowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy sposób możliwy do podawania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można także użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało pracować wiele godzin, ale energię będzie ważna i oddać do nowych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.